ЧОМУ ЖИТЕЛЬ ПОПІЛЬНІ «ЗАМІНУВАВ» ВОКЗАЛ У ЖИТОМИРІ І ЯК ЗА ЦЕ ПОПЛАТИТЬСЯ?

З чим пов’язано «цунамі мінувань» по всій країні?

В Україні різко зросла кількість повідомлень про мінування різних об'єктів: торгових центрів, навчальних закладів, лікарень, пологових будинків… Тільки за останній місяць їх було 15 тисяч (!) по всій країні. Такої масовості повідомлень від так званих "телефонних мінерів" ще не було ніколи.

Масові евакуації тепер не рідкість, і люди бояться лише одного: щоб в закладі, де вони перебувають, дійсно не спрацювала вибухівка. Це жахливо. На кожне таке повідомлення виїжджають по декілька служб поліції, рятівники, "Швидка допомога" та інші екстрені служби. Керівництво поліції вже розробляє нові способи боротьби з "телефонними мінерами".
У Житомирській області кількість таких повідомлень також зросла: якщо за весь минулий рік було всього 5 таких "мінувань", то лише за 6 місяців цього року їх вже 11! Причому поки встановлена тільки одна особа "телефонного мінера", а по інших пошукові заходи ще тривають. Справа в тому, що терористи почали застосовувати нові схеми повідомлень за допомогою гаджетів, що дуже ускладнює їх пошук.
- Якщо раніше анонімні телефонні дзвінки надходили на лінію "102" і абонента можна було встановити, застосувавши певні технічні можливості та оперативні заходи, то сьогодні все частіше повідомлення надходять електронною поштою з певних IP-адрес, - пояснює заступник начальника Головного управління національної поліції в Житомирській області Ольга Номерчук. - І ці адреси можуть бути зареєстровані за межами України, а також на територіях, тимчасово непідконтрольних державі. Тому навіть якщо поліція знає, де знаходиться комп'ютер, з якого було надіслано повідомлення, не завжди є доступ до перевірки цієї інформації та всіх обставин.
Останнє телефонне повідомлення в Житомирі було 29 червня. Чоловік діяв за старою схемою: зателефонував на "102" і повідомив про замінування вокзалу. Але не сказав, якого саме! Тому поліція перевіряла одразу два вокзали та автостанцію. Виїхали кінологи, вибухотехнічна та патрульна служби, було евакуйовано близько 200 людей, припинена або обмежена робота рейсових автобусів та потягів, щоб забезпечити безпеку людей. Стільки незручностей та загублений час, вже не кажучи про страх і нервовість від однієї думки про те, що загроза для життя може виявитися справжньою! Але, на щастя, ніякої вибухівки не знайшли.
Поки обстежувалися вокзали, поліція вирахувала "телефонного мінера" та затримала його. Ним виявився непрацюючий 27-річний житель Попільні, який не зміг логічно пояснити, навіщо він це зробив. Тепер йому загрожує до шести років позбавлення волі за статтею 259 КК "За завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян".
Що стосується сум збитків, то в кожному випадку вони визначаються окремо залежно від того, якій установі завдано збитки: навчальному закладу, торговому центру чи вокзалу. Але мова йде мінімум про десятки тисяч гривень, а у великих містах збитки рахуються мільйонами.
Чому активізувалися "телефонні мінери"? За словами Ольги Номерчук, одна з причин - це спроба дестабілізувати роботу правоохоронної системи. Якщо, наприклад, в один день в великому місті країни реєструється одразу десяток замінованих об'єктів і кожен треба обстежити, це потребує багато сил і засобів поліції, і ці служби вже не можуть бути задіяні в інших напрямках роботи. Адже в цей же час може бути скоєно вбивство, зухвале пограбування тощо…
Силовики вимагають жорсткішого покарання для телефонних терористів і напрацьовують нову схему реагування на "цунамі" так званих замінувань, але поки що цю схему не оприлюднюють, бо вона секретна.
Трохи заспокоює те, що з десятків замінувань жодного реального поки що не було. Але розслаблятися не можна, бо мова йде про життя людей, тому всі заходи в екстреній ситуації треба сприймати дуже серйозно і робити все, що говорить поліція. Ніколи не можна знати, де псевдозамінування, а де воно реальне.

Юлія Мельничук


Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 110 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2018. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира