ЯК ВИБРАТИ ОПТИМАЛЬНУ ЛАБОРАТОРІЮ ДЛЯ ЗДАЧІ АНАЛІЗІВ?

Людина, якій треба здати аналізи, опиняється перед величезним вибором: довкола безліч приватних та державних лабораторій.

Вони різного рівня забезпечення та рівня надання послуг, з різними тарифами за ці послуги. Люди губляться: як же вибрати оптимальну лабораторію за всіма показниками?

Адже в системі роботи лабораторій є певні правила та умови, які треба враховувати і які впливають на довіру чи недовіру людей. Про це відбулася розмова з завідуючою клініко-діагностичною лабораторією Житомирського обласного медичного консультативно-діагностичного центру Світланою Куйдан.

Кому жалітися, якщо незадоволений проведенням аналізу?

- Буває так, що людина, яка здала аналіз, чимось незадоволена або має питання щодо результатів, - розповідає Світлана Петрівна. - А в багатьох лабораторіях на бланку результату аналізу стоїть електронний або ж просто нерозбірливий підпис, і складно знайти саме того працівника, який, можливо, допустив помилку під час дослідження. Це дратує людей. В лабораторії діагностичного центру ситуація інша: на бланку результату чітко вказано прізвище того спеціаліста, який виконав це дослідження і відповідає за нього. Навіть якщо дослідження повністю автоматизоване, все одно є конкретний спеціаліст, який відповідає за дотримання всіх правил.
Ще дуже важливо, щоб у лабораторії працював не просто колектив, а команда спеціалістів, де є взаємозамінність. Наприклад, якщо в нашій лабораторії на певній ділянці роботи велике напруження, ми завжди можемо поставити туди ще одну людину, яка буде компетентна виконувати цю роботу, бо майже всі наші спеціалісти мають вищу категорію. Такий принцип дає можливість зробити роботу злагодженою і ефективною та швидко надати результат.

Як саме проводяться аналізи?

- Має велике значення те, як організовано проведення аналізу, бо тут теж є свої нюанси, - продовжує Світлана Куйдан. - Наприклад, якщо говорити про таку непросту маніпуляцію, як пункція щитовидної залози, то в нашому закладі вона проводиться цілою групою спеціалістів. Лікар проводить пункцію щитовидної залози (за показаннями - і лімфатичних вузлів та інших утворень шкіри) під контролем ультразвуку в присутності цитолога, який одразу оцінює якість матеріалу, та лаборанта, який проводить всю підготовчу роботу. Тобто одразу працює три спеціаліста. Якщо є потреба, біопсія відправляється на web-консультацію до Інституту ендокринології та обміну речовин імені В. П. Комісаренка в Києві, де завжди підтверджують наші висновки. Навіть перед операцією, яку проведуть пацієнтам в нашій країні чи в закордонній клініці, вже не треба робити повторну пункцію, бо наші препарати вичерпні та інформативні. Не менш ретельно ми ставимося до взяття будь-якого іншого біологічного матеріалу для аналізу.

Яка швидкість виконання дослідження?

- Ще один важливий аспект - це швидкість виконання дослідження, - говорить Світлана Петрівна. - Якщо інші медичні заклади відправляють матеріал на аналіз в інші лабораторії, навіть в інші міста, то у нас все проводиться на місці. А якщо у людини з'явилася потреба в додаткових дослідженнях, то з цієї ж пробірки крові, яку він вже здав, можна в цей же день зробити інші дослідження - на всі біохімічні показники, гормони, аутоімунні маркери, інфекції, вірусні гепатити тощо. Більшість аналізів виконується за один день, і людина йде додому з результатом. Є маленький відсоток досліджень, який ми робимо не кожного дня, а декілька разів на тиждень, але якщо людині вкрай необхідно, то ми зробимо його поза графіком в терміновому порядку. За потреби результати аналізів можемо надіслати електронною поштою.
Спектр досліджень - питання номер один
- Людей завжди цікавить, який спектр досліджень має та чи інша лабораторія, - продовжує спеціаліст. - Якщо говорити про нашу лабораторію, то спектр досліджень максимально широкий. Ми робимо аналізи на всілякі гормони: щитовидної залози, надниркові, статеві гормони, а також онкомаркери, ферменти, ревмопроби, на цукровий діабет. Проводимо дослідження на вірусні гепатити, причому виявляємо як антитіла, так і сам вірус методом полімеразної ланцюгової реакції. Це дуже важливо, оскільки виявлені антитіла до вірусу гепатиту С не завжди вказують на наявність в організмі самого вірусу.
Те ж стосується і гепатиту В: антиген може виявлятися у носіїв вірусу або після щеплення від гепатиту, тому важливо встановити наявність в крові самого вірусу.
У центрі досліджуються і ТОРЧ-інфекції: токсоплазмоз, герпес (в тому числі й оперізуючий герпес), цитомегаловірус, хламідіоз, вірус Епштейна-Барра, який, до речі, сьогодні дуже актуальний, оскільки зустрічається досить часто і провокує низку захворювань, у тому числі інфекційний мононуклеоз.
На сьогодні дуже актуальний аналіз на бореліоз (хвороба Лайма), тому що кожен рік росте кількість людей, вкушених кліщами. Причому дуже багато позитивних результатів. Цю хворобу важливо вчасно діагностувати, оскільки вона дає ускладнення на суглоби, серце і призводить до тяжких наслідків. Ми досліджуємо також кір, що зараз теж дуже актуально.
Більше ніде в області, крім нашої лабораторії, не досліджується адренокортикотропний гормон. Цей аналіз потребує певних умов. Кров набирається тільки зранку і якщо потрібне транспортування, то тільки разом з холодовими елементами. Навіть в нашій лабораторії в маніпуляційному кабінеті пробірка для його дослідження знаходиться в холодильнику і в лабораторію вона переноситься на холодових елементах, бо вимагає певного температурного режиму як при доставці, так і при обробці. А якщо в медичному закладі цей аналіз не проводиться і кров треба транспортувати в інше місто - це дуже проблематично і може дати недостовірний результат.
Ще один важливий нюанс. У багатьох лабораторіях міста загальний аналіз крові набирається тільки з вени. Але якщо людині потрібна динаміка протягом двох-трьох тижнів і за цей час 3-4 рази треба здати кров, то це незручно, бо треба постійно колоти вену. А в нашій лабораторії можна взяти кров як з вени, так і з пальця. Це абсолютно ідентичні дослідження, і наша апаратура дозволяє їх провести. Крім того, якщо аналіз здає дитина, то взяти кров з пальця не так проблематично, як з вени.

Яке обладнання і як обслуговується?

- Багато залежить від того, яке в лабораторії обладнання. Ми, наприклад, працюємо на сучасному високоякісному обладнанні кращих європейських виробників, світових брендів. Автоматизовані аналізатори виключають людський фактор, тому якість наших досліджень найвищого рівня.
Крім того, важливо те, як обслуговується це обладнання. У нас це питання стоїть на першому місці і щорічно на це витрачаються немалі кошти. Завдяки тому, що ми планово обслуговуємо обладнання, воно завжди знаходиться в належному стані та готове до роботи. Повірка апаратури також відбувається планово і її результат завжди підтверджує те, що апарати працюють точно, як годинник. Крім того, ми щоденно проводимо контроль якості лабораторних досліджень та постійно беремо участь у програмах зовнішнього контролю якості та отримуємо 100% точності.
Але це ще не все. Для нормальної роботи сучасного обладнання потрібні певні кліматичні умови. Якщо в приміщенні холодно або дуже жарко, обладнання не працює досконало, воно сигналізує про те, що треба відрегулювати температуру та вологість. Тому у всіх кімнатах є кондиціонери та гігрометри, які контролюють температуру і вологість повітря в приміщенні.
Правил та нюансів роботи лабораторії дуже багато, але все треба враховувати, щоб якість досліджень не викликала сумнівів, бо це головне.

Юлія Мельничук


Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 143 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2018. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира