ДИТИНА НЕ ВИМОВЛЯЄ ЗВУК «Р». ЯК ЇЇ НАВЧИТИ?

Зворушливо і мило звучать слівця дитини, яка ще не навчилася правильно вимовляти звуки.

Зазвичай дітям складно даються свистячі, шиплячі і звуки "р" та "л". Більшість батьків не бачать в цьому проблеми і просто чекають, поки мова дитини сформується сама собою. Або ж займаються з нею самі як вважають за потрібне. Але буває, що і після 5-6 років дитина нормально не розмовляє. І тоді у батьків починається паніка: вже пора йти до школи, а дитина абсолютно не готова! Чому так відбувається і коли потрібно звертатися до фахівця, щоб не втратити час? Про це розповіла вчитель-логопед вищої категорії, методист, директор комунальної установи "Другий інклюзивно-ресурсний центр" Житомирської міської ради Алла Шовтюк.

До трьох років діти повинні говорити близько тисячі слів

- Зазвичай діти починають вимовляти звук "р" до п'яти років, - пояснює Алла Миколаївна. - Однак якщо дитині вже 3-4 роки, а вона не вимовляє багато звуків і загалом мало говорить, краще не чекати п'яти років, а відразу звернутися до фахівця. Адже питання не в одному або кількох звуках, а у формуванні мови загалом. Наприклад, до трьох років дитина повинна говорити близько тисячі слів, тобто цілком вільно розмовляти. А якщо цього немає, треба йти до невролога і логопеда, щоб дізнатися справжню причину недорозвитку мовлення. Часто батьки заспокоюють себе тим, що близькі родичі дитини в дитинстві теж погано говорили, а потім все само собою виправилося. Однак причини можуть бути різні: неправильна будова артикуляційного апарату (коротка вуздечка язика, заяча губа, розщеплене м'яке піднебіння, неправильний прикус тощо), а ще різні неврологічні порушення. Потрібно враховувати, що нинішні діти схильні до впливу багатьох чинників: погана екологія, неякісна вода, продукти з різними шкідливими домішками і так далі. Все це дуже позначається на дитячому здоров'ї. Тому ті проблеми, які кілька десятків років тому можна було виправити всього за кілька місяців, тепер вимагають набагато більше часу і зусиль.
Якщо фахівець виявив у дитини проблеми, що заважають розвитку мовлення, ними потрібно негайно займатися і за можливістю виправляти. Наприклад, коротку вуздечку язика можна підрізати хірургічним шляхом. А якщо нічого не робити, то і до 6-7 років не буде жодного результату. Багато людей все життя страждають від вад мовлення і не можуть влаштуватися на роботу, пов'язану з живим спілкуванням. І все тільки тому, що батьки вчасно не звернулися до фахівця.

Чи можна обійтися без фахівців?

Деякі тата-мами впевнені, що зможуть і самі навчити дитину правильно вимовляти звуки. Але це не так просто, як здається. В результаті часто виходить зворотний ефект: дитина починає неправильно вимовляти звуки, наприклад, звук "р" вимовляє горлом, і цей дефект виправити потім дуже складно. Тому краще за все після трьох років (якщо є проблеми з мовленням) прийти з дитиною на консультацію до фахівця. Сьогодні в багатьох дитячих садках є логопедичні групи, крім того, в Житомирі відкрилися три інклюзивно-ресурсні центри, де працюють логопеди, дефектологи та психологи й надають безкоштовні консультації.
Якщо фахівець не виявить серйозних проблем, значить, дитині достатньо артикуляційної гімнастики і логопедичного масажу. Гімнастика проводиться в ігровій формі, під час якої малюка вчать виконувати спеціальні вправи, наприклад, піднімати язик за верхні зуби. Різних вправ безліч: "Грибок", "Маляр", "Гармошечка", "Конячка" і так далі. Фахівець також проводить дитині спеціальний масаж язика, добиваючись його вібрації зондом (кулькою). А коли дитина навчиться правильно вимовляти звук, тобто звук буде звучати ізольовано чисто, його можна закріплювати в складах, словах і потім в реченнях. Вчитель-логопед навчить всьому цьому і дитину, і батьків, які продовжать заняття вдома.

Я не такий, як усі?

Дуже важливо, щоб у дитини не розвинувся комплекс неповноцінності. У колективах над такими дітьми часто сміються, дражнять, тому батьки повинні переконати дитину в тому, що вона нічим не відрізняється від інших, а правильна мова - це тільки справа часу. Варто тільки трохи позайматися, і все буде добре. Потрібно всіляко підтримувати дитину, виявляти свою любов і увагу. Показувати, що її люблять такою, яка вона є. А щоб дитина не лінувалася займатися, можна придумати винагороду за її маленькі перемоги: смачний торт, нова іграшка, похід в кіно і так далі.
Щоб дитина гармонійно розвивалася, батьки з раннього дитинства повинні приділяти їй достатньо часу і уваги. Наприклад, під час прогулянки показувати їй предмети, називати їх, навчати, які звуки видає кішка, собака, як шумить вітер і так далі. Такі заняття принесуть тільки користь і допоможуть малечі швидше навчитися розмовляти.

Юлія Мельничук

Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 123 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2018. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира