Виправлення трагічної помилки

Житомирщина - область проблемна, оскільки все ще потребує фінансових вливань з державного бюджету. Всі райони проблемні. Один з таких - Радомишльський. Проблемний навіть в'їзд до Радомишля - щомиті може впасти в річку аварійний міст через Тетерів. Через ту купу проблем саме з Радомишля з благословення обласної ради і обласної державної адміністрації місцева влада і розпочала акцію, котру можна було б назвати мозковим штурмом: запросили з півроку тому до Радомишля всіх депутатів від різних фракцій, котрі закріплені за цим районом, зібрали актив району, щоб спільно окреслити коло проблем та знайти реальні шляхи їх розв'язання. Та про це трохи пізніше. А розпочнему цю оповідь з найсвіжішого.

Минулої п'ятниці, 16 березня, в селі Леніне відкривали дитячий садочок, вже другий відновлений в Радомишльському районі. Цього року буде відновлено ще три. Всього ж їх у районі за попередніх влад було знищено 16, деякі вже й реставрації не підлягають, простіше й дешевше будувати нові.
Відновлення дитячого садка в селі Леніне - подія непересічна не тільки для села, а й для району та області, бо це один зі штрихів, що засвідчує реальність колективних зусиль, спрямованих на вирішення проблем. Ось чому з нагоди відкриття садочка до села приїхали голова облдержадміністрації С. М. Рижук, голови районної адміністрації І. А. Харитончук, районної ради - В. П. Тужик, а також депутат обласної ради В. М. Яцкевич, котрий, як земляк, закріплений за своїм рідним районом від фракції НП в облраді.
Село Леніне за теперішніми мірками досить велике - 669 дворів, сказав сільський голова Віктор Волинець, але мешкає в тих дворах в середньому одна людина. В селі 41 дитина дошкільного віку, і лише восьмеро дітей цього року сядуть за парти в першому класі. Демографічна ситуація, за словами Сергія Миколайовича Рижука, залишається складною, хоча народжуваність в Україні поволі зростає.
Всім зрозуміло, що без школи й дитячого садка село приречене, тож обласна влада енергійно взялася за збереження сільської освітньої мережі. "Господь додав нам здорового глузду", - просто пояснив Сергій Рижук. Протягом останніх двох років на Житомирщині відновили роботу 112 дитячих садків, але заново треба відкрити ще близько трьохсот!
На відбудову дитсадка Ленінська сільська рада отримала 200 тис. гривень з державного бюджету. Це була недостатня сума, бо хата стояла без вікон, без дверей. Та знайшлися добрі люди і в селі, і в районі. Допомагали хто чим міг - фірма "Аграрник", торговий дім, жителі села коштами, технікою, меблями, а якщо не було ні того, ні іншого - власними руками, наприклад, сімейство Ковалів, котре безоплатно змонтувало внутрішню електромережу.
А будівельника Юрія Ткаченка, майстри якого реставрували садочок, сільський голова пообіцяв не відпускати із села - нехай береться за ремонт Будинку культури. За цими словами криється те, про що очільник сільської влади тактовно промовчав. Юрій Васильович зазнав сирітської долі, ріс в інтернаті, самотужки вибився в люди і з особливим болем сприймає дитячу недоглянутість, поневіряння дітей, тож допомагав особистими коштами та працею облаштувати садочок.
Усі дошкільні заклади на Житомирщині, які відновили роботу, - ініціатива місцевих органів влади, сказав С. Рижук; обласні рада й адміністрація завжди підтримають того, хто не сидить склавши руки. Громадам треба надати більше повноважень, тому що громада краще, ніж будь-хто, знає, чого їй бракує в першу чергу, і найбільш ефективно зуміє розпорядитися коштами, яких завжди обмаль.
Найбільш перспективною формою дошкільної освіти керівники району вважають навчально-виховні комплекси в селах, тобто розташування школи й садочка в одному приміщенні. Здійснення такої програми вже розпочато, тільки 700 тисяч гривень, виділених на це, недостатньо, скаржиться начальник управління освіти РДА Ростислав Складановський. Майже всі вони будуть витрачені на ремонт дитячого садка в Радомишлі. А щоб створювати навчально-виховні комплекси, необхідно доукомплектувати школи фахівцями дошкільної освіти і відповідно збільшити фонд зарплати.
У Радомишлі Сергій Рижук, депутат обласної ради Володимир Яцкевич, керівники району відвідали музичну школу. Послухавши і поспостерігавши, як юні виконавці вправляються на різних музичних інструментах, Сергій Миколайович і сам зіграв кілька мелодій на акордеоні (на фото праворуч), спробував на домрі, продемонструвавши непогану техніку. Саме там голова облдержадміністрації з властивою йому прямотою сказав: "Трагічна помилка - залишковий принцип фінансування гуманітарної сфери".
Задля справедливості слід зауважити, що цю справді трагічну помилку незалежна Україна успадкувала від своїх попередників і, попри економічні, фінансові та інші кризи, намагається виправити її. Зранку, перед поїздкою до Радомишля, Сергій Рижук і депутат Володимир Яцкевич, уродженець села Верлок цього району, були на засіданні бюджетної комісії обласної ради. Засідання було досить гарячим, тривало довше, ніж передбачалося, але зрештою дійшли згоди. На розгляд сесії обласної ради буде запропоновано проект рішення, яким зроблено ще один крок до виправлення трагічної помилки. Комісія вважає, що на освіту, культуру, охорону здоров'я слід виділити додаткові асигнування.
Музична школа - також одна з численних спроб виправлення трагічної помилки. Її приміщення давно потребувало ремонту. 600 тис. гривень, що райрада виділила, не покривали кошторисної вартості ремонтних робіт. Батьки учнів школи звернулися до депутата В. М. Яцкевича. Вони неодноразово переконувалися, що Володимир Михайлович не залишає поза увагою жодного звернення, сповна і трішки більше використовує депутатський мандат на благо своїх земляків. У рідному селі Верлок за підтримки козаків, зокрема генерал-отамана Олександра Володимировича Матвійчука, споруджено перший в Україні пам'ятник сільським ковалям, на в’їзді до села встановлено гранітний пам'ятний знак. Володимир Яцкевич регулярно виділяє кошти на лікування хлопчика з Лутівки, в якого хвора нирка, тішить дітей святковими подарунками.
Про накази своїх виборців В. М. Яцкевич дізнався на тому історичному зібранні колег - народних обранців від різних фракцій облради, котрі закріплені за цим районом. Дізнався і з приводу ремонту музичної школи спрямував депутатський запит до обласної ради і ОДА щодо виділення коштів. Його підтримав С. Рижук, енергійно взявся за справу газифікації району заступник голови ОДА Олександр Андрійович Никитюк. В результаті на ремонт музшколи з обласного бюджету мають асигнувати 250 тис. гривень.
В. М. Яцкевич входить до складу "опікунської" депутатської вісімки, яка переймається проблемами району, і взяв на себе чи не найбільше зобов'язань. 100 тис. гривень на прохання депутатської фракції в облраді виділено для житла переселенцям у Потіївці, каналом гуманітарної допомоги обіцяють Радомишлю на прохання В. М. Яцкевича французький пожежний автомобіль. На черзі - газифікація на його прохання сіл Кичкирі, Верлок, Леніне, Пилиповичі, Борщів. Але в першу чергу - міст. Щоб його капітально відремонтувати, хочеш не хочеш, а доведеться стукати у двері Кабміну. І Володимир Михайлович й тут надіється на підтримку С. М. Рижука, Й. А. Запаловського.
...Акордеон, на якому грав голова ОДА, іноді видихував, немов старець, якісь скрипучі звуки.
- Як ти на ньому граєш? - здивовано запитав Сергій Рижук юного музиканта. - Його ж треба ремонтувати.
Музика ще раніше підказала голові ОДА гарну ідею. Кожна школа має акордеон чи баян, і кожен той інструмент потребує лагодження.
- Постараюся, щоб за це взялася Житомирська музична фабрика, - пообіцяв Сергій Рижук. - Вона в скрутному становищі, їй дуже потрібні замовлення. Школи грошей на це, ясна річ, не мають. Знайдемо спонсорів.
За традицією, завершуючи візит, С. М. Рижук відповів на запитання журналістів. Чи варто дати кошти на квартиру голові обласної ради? Варто, сказав глава ОДА, він два роки живе в готелі. Чи буде голова ОДА їздити до Києва електропоїздом? Із задоволенням відпочив би півтори години у вагоні, читаючи книжку. Та це нерозумно і нераціонально. Коли на мобільний телефон надійде якась тривожна інформація і необхідно буде терміново повернутися, не бігти ж по шпалах назад. Чи будуть виплачувати компенсацію батькам, дітям яких поки що не знайшлося місця в садочку? Будуть. Адресна допомога - одна із соціальних ініціатив президента...
Ігор БЕЗДІТНИЙ
P.S.
Коли цей матеріал вже було підготовлено до друку, надійшло повідомлення з прес-служби народного депутата України від НП М. М. Рудченка. Звідти, зокрема, повідомили, що, за словами сільського голови с. Леніне Віктора Волинця, значну допомогу громаді їхнього села надає і народний депутат України Микола Рудченко. За його кошти буде підведено воду в дитсадок, на що виділено 10 тисяч гривень. На прохання громади Микола Миколайович надав допомогу сільській амбулаторії - виділив кошти на придбання медичних засобів для невідкладної допомоги. Дізнавшись, що в закладі немає води, Рудченко передав завідувачу Володимиру Майстренку кошти в сумі 5 тисяч гривень на прокладання відповідних мереж. Також депутат вирішив проблему зберігання вакцини та інших медикаментів у с. Мініно, що входить до складу Ленінської територіальної громади, сільському ФАПу подарував холодильник.
У ході зустрічі з громадою села, яка проходила в приміщенні Будинку культури, депутат не міг обійти увагою й те, що підлога під ногами в людей просто провалювалася. І хоча селяни не просили депутата вирішити цю проблему, він взяв на себе зобов’язання надати допомогу щодо ремонту підлоги, і ремонтні роботи вже тривають. На озвучене завідувачем клубу Катериною Заєць прохання щодо проблеми з проведенням культурно-масових заходів депутат тут же відреагував - виділив кошти в сумі дві тисячі гривень на придбання музичного центра.
Значні суми матеріальної допомоги Рудченко виділяє і для підтримки соціально незахищених жителів села.

 

Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 112 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2018. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира