ДОГОВІР ДАРУВАННЯ: СІМ РАЗІВ ПОДУМАЙ

а тоді йди до нотаріуса

Забігши якось перед роботою до одного із житомирських поштових відділень, стала свідком розмови двох літніх жінок, які вже з самісінького ранку очікували на видачу пенсійних виплат.

Одна бідкалася іншій, розповідаючи про складну життєву ситуацію, в якій, за її ж словами, опинилася з власної необачності. За ті десять хвилин, що я стояла в черзі, дізналася про те, що кілька місяців тому пенсіонерка після довгих вмовлянь онуки зважилася-таки подарувати їй свою квартиру. Однак обіцяні "золоті гори" (допомога старенькій по господарству, у придбанні продуктів, ліків) онука не тільки не виконала, а й разом зі своїм чоловіком вигнала бабусю з її власного помешкання. Та яке воно тепер "власне", коли, як пояснили згодом жінці юристи, після оформлення всіх документів у нотаріуса дарувальник одразу втрачає право власності на нерухомість. Договір дарування має безоплатний характер, тому він не може зобов'язати того, кому майно було подароване, вчиняти будь-які майнові чи немайнові дії на користь дарувальника.
- На жаль, жінка попередньо не проконсультувалася у фахівців. Адже якщо вона добре знала свою онуку і мала щодо її порядності певні сумніви, то нізащо не зробила б такого кроку, - каже начальник відділу з питань нотаріату Головного територіального управління юстиції в Житомирській області Світлана Дмитренко, яку я попросила розповісти про юридичні тонкощі, що стосуються особливостей та порядку оформлення договору дарування. - Натомість, - повідомила вона, - можна було б укласти будь-який інший договір, результатом якого також буде відчуження нерухомого майна.
- Наприклад?
- Це може бути спадковий договір чи договір довічного утримання. За спадковим договором набувач зобов'язується виконувати розпорядження другої сторони і набуває право власності на її майно лише після смерті відчужувача. Якщо укладається договір довічного утримання, відчужувач передає набувачу у власність нерухоме або рухоме майно, яке має значну цінність, взамін чого останній повинен утримувати та доглядати відчужувача довічно. І хоча після належного оформлення такого договору набувач стає власником майна, на відміну від договору дарування, він обмежений у діях щодо розпорядження ним на весь час чинності договору, тобто за життя відчужувача. Так, він не має права передавати майно у заставу, продати його, на таке майно не може бути звернене стягнення тощо.
- А якщо це договір дарування?..
- На подароване майно набувається право новим власником одразу після укладення такого договору, і він має право розпоряджатися ним на свій розсуд. Як показує практика, частіше за все такий договір укладається між близькими родичами для того, аби гарантовано забезпечити спадкоємця нерухомістю або іншим майном.
Державний чи приватний нотаріус, який посвідчує договір дарування нерухомості, визначає обсяг цивільної дієздатності осіб, які звернулися за вчиненням нотаріальної дії, обов'язково перевіряє об'єкт майна на предмет відсутності арештів, заборон на відчуження, іпотеки тощо. За наявності останніх двох пунктів оформити договір дарування можна тільки після згоди податкового органу.
- Які документи необхідні для оформлення договору дарування нерухомості?
- До нотаріуса треба йти дарувальнику і обдаровуваному з паспортами та реєстраційними номерами облікової картки платників податків. Для неповнолітнього потрібне свідоцтво про народження. Треба мати при собі документи, що підтверджують право власності на квартиру (свідоцтво про право власності, свідоцтво про право на спадщину, договір купівлі-продажу та інші), довідку про склад сім'ї, звіт про експертну грошову оцінку нерухомого майна. Коли оформлюється договір дарування на будинок, потрібен ще витяг з Державного земельного кадастру щодо землі, на якій ця нерухомість розташована.
Якщо в квартирі зареєстровані неповнолітні особи або вони виступатимуть сторонами договору, то потрібен дозвіл опікунського органу. Якщо нерухоме майно було придбане в шлюбі, в обов'язковому порядку потрібна згода подружжя на укладення договору. Нерухомість, що приймається в дарунок, обкладається обов'язковим податком на прибуток, від якого звільняються тільки родичі першого ступеня спорідненості: дружина, чоловік, діти, батьки, а також інваліди 1-ї групи, діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, або діти-інваліди. Нотаріус самостійно реєструє на нового власника право власності в Державному реєстрі речових прав, тому додатково підтверджувати це право в інших органах немає потреби.
- Чи може чоловік чи дружина претендувати на свою частку майна у разі розірвання шлюбу, якщо це майно свого часу було подароване іншому з подружжя?
- Жодним чином. Якщо двоє розлучаються, а майно не є спільно нажитою власністю, то воно залишається повністю в розпорядженні того, кому воно було подароване. Хіба що з власної волі він (вона) захоче виділити частину своїй уже колишній половині.
- Якщо з якихось причин дарувальник передумав і хоче повернути уже подароване майно, як він може це зробити?
- Лише у судовому порядку. Позовна давність, протягом якої особа може звернутися до суду із заявою про розірвання договору дарування, скорочена і становить лише один рік. Окрім того, перелік причин, на підставі яких такий договір може бути розірвано, є вичерпним. Це випадки, коли обдарований вчинив умисний злочин проти дарувальника або його близьких родичів, створює загрозу втрати майна, що має для дарувальника нематеріальну цінність (як пам'ять, наприклад); якщо майну, яке становить історичну, культурну, наукову цінність, загрожує істотна шкода чи знищення. Договір може бути визнаний судом недійсним і у випадку його укладення недієздатною особою, під впливом помилки, обману, з метою приховати інший правочин тощо.
Але щоб не доводити до крайнощів, тобто до судової тяганини, більше того, не залишитися в буквальному сенсі цього слова на вулиці (а такі випадки непоодинокі), перед тим, як укладати договір дарування, краще все добре зважити, обмізкувати і тільки тоді йти до нотаріуса.

Розмову вела Алла БЛИЗНЮК

 


Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 138 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2018. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира