ЯК ЗАХИСТИТИ СВОЇ ПРАВА, ЯКЩО НЕМАЄ ГРОШЕЙ НА АДВОКАТА?

У житті нерідко трапляються ситуації, коли утискаються права людини, але не кожна людина може себе захистити.

А щоб отримати консультацію у досвідченого юриста чи найняти собі адвоката, який буде відстоювати інтереси в суді, у багатьох просто немає можливості і в першу чергу - грошей.

Саме для таких людей існує вихід - звернутися в центр чи бюро з надання безоплатної вторинної правової допомоги, які працюють в усіх регіонах України і зокрема на Житомирщині. Люди звертаються сюди з різними життєвими проблемами. Хтось вважає, що його несправедливо позбавили субсидії, когось - пенсії, комусь відмовили в безкоштовному проїзді у громадському транспорті, і подібних історій безліч.

За словами директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Житомирській області Олександра Гербеди, за останні чотири роки до місцевих центрів та бюро звернулося майже 69 тисяч осіб. У більш ніж 13 тисячах випадках справу доручено вести адвокатам та у більш ніж 4000 справах інтереси клієнтів у суді представляли працівники системи безоплатної правової допомоги.

«Я маю право на безкоштовний проїзд!»

Ось один з прикладів. Сталося так, що в 2017 році водій приміського маршруту №177 "Житомир - Висока Піч" відмовив житомирянину, інваліду 2-ї групи Івану Петровичу ( ім'я змінено з етичних міркувань) у безкоштовному перевезенні, а коли чоловік все-таки оплатив проїзд, відмовив у видачі проїзного квитка. Житомирянин, який вже стикався з такою ситуацією на міських маршрутах, відразу звернувся до Житомирського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
За дорученням центру було призначено адвоката Юрія Гузовського представляти інтереси Івана Петровича у суді. До речі, відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", люди з інвалідністю 1-ї і 2-ї груп, діти з інвалідністю та особи, які супроводжують людей з інвалідністю 1-ї групи, мають право на безоплатний проїзд у пасажирському міському транспорті, окрім таксі. Пільгове перевезення людей з інвалідністю має здійснюватися усіма транспортними підприємствами незалежно від форми власності та підпорядкування.
У результаті Корольовський районний суд Житомира визнав право Івана Петровича, як інваліда 2-ї групи загального захворювання, на безкоштовний проїзд в автобусах приміського маршруту, що здійснює приватне підприємство, та стягнув з відповідача моральну шкоду. Завдяки професійним діям адвоката системи безоплатної вторинної правової допомоги Юрія Гузовського чоловік з інвалідністю двічі успішно захистив свої порушені права у суді. У цій справі суд постановив відшкодувати чоловіку 400 гривень моральної шкоди. У першій справі, де Іван Петрович у судовому порядку довів своє право на безкоштовний проїзд у міському транспорті, Богунський районний суд стягнув з перевізників 1050 гривень моральної шкоди.
За словами адвоката, щоб виграти в суді, потрібно мати всі документи, які засвідчують статус особи. Також потрібна доказова база, що водій відмовляє пасажиру в безкоштовному проїзді, - або свідчення пасажирів, або треба викликати працівників поліції, які приїдуть та зафіксують дані обставини, опитають пасажирів, водія. Чим більше доказів, тим більш успішною буде справа. Якщо у свідків немає часу, треба просто обмінятися телефонами, щоб вони змогли засвідчити все потім у суді.

За що у людей відібрали пенсію?

У Регіональному центрі розповіли ще декілька випадків, які трапилися в інших регіонах країни і були вирішені завдяки працівникам місцевих центрів правової допомоги. Наприклад, історія, яка сталася з подружжям Галичів. Чоловік та дружина - професори, доктори філологічних наук, родом зі сходу країни, де зараз іде війна, до пенсії працювали в Луганському університеті, а потім переїхали у Рівне, бо прагнули жити в Україні. Одного разу вони виїхали в справах до Луганська, і в цей день до них на квартиру в Рівному прийшли представники управління праці та соціального захисту населення виконкому Рівненської міськради. Не заставши Галичів вдома, залишили записку, де йшлося, що вони мають з'явитися в триденний термін до управління праці та соціального захисту, аби підтвердити місце проживання. Але в цей термін родина приїхати не могла. А коли подружжя повернулося, то дізналося, що рішенням комісії встановлено факт їхньої відсутності за місцем проживання. І їм припинили виплату пенсії! Старі люди залишилися без засобів для існування. Своє законне право на пенсію вирішили доводити в суді. Звернулися до Рівненського центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Їм було призначено адвоката, завдяки якому суд визнав дії Пенсійного фонду неправомірними. Законне право на пенсію, а також честь та гідність подружжя були захищені.

Хто має право на безоплатну вторинну правову допомогу?

Безоплатна вторинна правова допомога створює рівні можливості для доступу людей до правосуддя. Вона включає захист від обвинувачення, здійснення представництва в судах та інших державних органах, а також складання документів процесуального характеру.
Право на безоплатну вторинну правову допомогу мають такі категорії громадян:
- особи, чий середньомісячний доход не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення, а також особи з інвалідністю, які отримують пенсію або допомогу у розмірі, що не перевищує двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб;
- діти;
- внутрішньо переміщені особи та громадяни України, які звернулися із заявою про взяття їх на облік як внутрішньо переміщених осіб;
- особи, до яких застосовано адміністративне затримання чи адміністративний арешт;
- особи, які відповідно до положень кримінального процесуального законодавства вважаються затриманими;
- особи, на яких поширюється дія Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту";
- ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- особи, щодо яких суд розглядає справу про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи;
- особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі.
Щоб отримати правову допомогу, треба звернутися до найближчого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги або бюро правової допомоги. Контакти центрів та бюро ви можете знайти за адресою: zhytomyr.legalaid.gov.ua.
Додатково для надання правових консультацій цілодобово функціонує контакт-центр системи безоплатної правової допомоги за номером 0-800-213-103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні.

Юлія Мельничук

Нагадуємо, що Житомирський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: м. Житомир, вул. Гагаріна, 47, тел. (0412) 43-15-89.
Брусилівське бюро правової допомоги - смт Брусилів, вул. Лермонтова, 3, тел. (04162) 3-00-95.
Коростишівське бюро правової допомоги - м. Коростишів, Соборна площа, 18, тел. (04130) 5-06-26.
Радомишльське бюро правової допомоги - м. Радомишль, вул. 9 Січня, 2-а, тел. (04132) 4-41-81.
Черняхівське бюро правової допомоги - смт Черняхів, вул. Шевченка, 4, тел. (04134) 4-82-38.

Баннер
Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 146 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2020. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира