ДИФТЕРІЯ НАСТУПАЄ

Чому дорослі більше ризикують захворіти, ніж діти?

Не встигла Україна отямитися від спалаху кору, який забрав 39 людських життів по всій країні і тепер нарешті пішов на спад, як з'явилася нова загроза - дифтерія.

Цією небезпечною хворобою в Україні захворіло вже 20 людей, з яких 19 дорослих і одна дитина (9-річний хлопчик у Києві). У нашій області хворих на дифтерію поки що немає. Медики б'ють на сполох, оскільки дифтерія дуже заразне і підступне захворювання. Його можна переплутати із звичайною застудою або ангіною, і якщо вчасно не звернутися до лікаря, то можливі серйозні наслідки аж до смерті (летальність становить 5-10%). Останній серйозний спалах дифтерії був в середині 90-х років, коли по всій країні, в тому числі й на Житомирщині, вмирали люди…

Як запобігти хворобі? Якій вакцині можна довіряти? Чи потрібно вакцинуватися дорослим? Про це та інше розповіла обласний дитячий педіатр Оксана Лук'яненко та імунолог центру ПМСД Житомирської міської ради Людмила Головень.

Дифтерію легко сплутати з ангіною чи ГРВІ

- Дифтерія - це інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом, заразитися нею можна також через посуд, іграшки, канцелярські товари та інші речі, яких торкався носій, - пояснює Оксана Лук'яненко. - Воно нагадує ГРВІ чи ангіну, бо у людини болить горло. І навіть може не бути високої температури. Але хвороба швидко прогресує і може давати серйозні ускладнення за рахунок екзотоксину, який виділяє бактерія дифтерії. Екзотоксин надзвичайно токсичний, він уражає слизові оболонки, серцево-судинну систему, нервову систему, нирки, у людини може бути складний міокардит і навіть летальний випадок…
- Як зрозуміти, що в тебе не вірусна інфекція чи ангіна, а дифтерія?
- Це може встановити тільки лікар. Тому якщо людина застудилася і в неї болить горло, не треба лікуватися самостійно, а негайно йти на прийом до сімейного лікаря. Якщо лікар запідозрить дифтерію, він направить на відповідні мазки на BL - це ефективна бактеріоскопічна діагностика, яка виявляє, чи є збудник інфекції. Але найкращий спосіб запобігти хворобі - це вакцинація. Щоправда, вакцина не дає 100% гарантії уберегти людину від ураження, однак у хворого із щепленням дифтерія протікає у значно легшій формі або симтоми можуть зовсім не проявлятися. Тобто людина є лише носієм.
- Чи є в області достатня кількість вакцин від дифтерії і чи є спеціальна сироватка для лікування складних випадків хвороби?
- Щеплення від дифтерії входять до переліку обов'язкових і проводяться безкоштовно для дітей і дорослих. Ця вакцина закуповується централізовано і доставляється у всі регіони країни. В нашій області кількість вакцин достатня і її вистачить до кінця нинішнього року і навіть на половину наступного. В цілому по Україні охоплення вакцинацією дітей становить близько 60%, а у нас - 65-75% залежно від вікових категорій. До кінця року відсоток щеплених буде ще вищий. Але це стосується тільки дітей, а ось дорослі викликають велику стурбованість, бо майже не захищені. Вони активно мігрують і тому в них більше шансів захворіти. Свій імунний статус доросла людина може перевірити у приватних клініках - здати спеціальний аналіз на визначення імунітету від дифтерії. І якщо показник буде меншим, ніж 0,1 одиниць на мілілітр, треба обов'язково вакцинуватися. А якщо людина знає, що не робила щеплення понад 10 років, не треба жодних аналізів, а просто зробити щеплення.
Що стосується сироватки проти дифтерії, яка потрібна для лікування людей, які вже захворіли, то її в нашій області замало - всього 6 доз. Міністерство обіцяє доставити ще близько сотні, але поки що ми можемо врятувати лише декількох людей, які захворіли на дифтерію. Тому краще попередити хворобу і вакцинувати дітей - вакцинами АКДП, АДП, дорослих - АДП-м.
- Коли і як робляться ці щеплення?
- Вакцина АКДП робиться проти кашлюку, дифтерії і правця. Її вводять дітям у два, чотири, шість і вісімнадцять місяців. АДП - вакцина проти дифтерії і правця, нею щеплюють у шість років. АДП-м - вакцина проти дифтерії і правця зі зменшеною кількістю антигену. Її колють в 16 років, а дорослі повинні ревакцинуватися кожні 10 років. Річ у тому, що з часом рівень антитіл зменшується, тому потрібна повторна вакцинація для підтримки високого рівня антитіл.

Які вакцини безпечніші?

- Ми говоримо про вакцини виробництва Індії, яким багато людей не довіряють, в тому числі й деякі вітчизняні імунологи, мотивуючи тим, що вони містять багато алюмінієвого адьюванта та ртутний консервант, крім того, вакцини викликають доволі відчутні реакції організму. Як альтернатива, існують вакцини французького і бельгійського виробництва, які можна купити лише за кошти самих пацієнтів. Розкажіть, будь ласка, чим відрізняються так звані індійські вакцини від вакцин європейського виробництва і чи дійсно вони можуть бути небезпечними? - запитую Людмилу Головень.
- Всі вакцини, які ми застосовуємо, схвалені Всесвітньою організацією охорони здоров'я і закуплені через міжнародні організації, зокрема ЮНІСЕФ. Якщо говорити про АКДП, то це вакцина, яка розроблена у Великобританії, а індійський завод - просто виробник, який в процесі виробництва не відхиляється ні на йоту від завданих нормативів, за якими пильно стежать і постійно перевіряють. Відмінність цієї вакцини від інших полягає в тому, що вона містить цільноклітинний компонент кашлюку, і тому вакцинована дитина не захворіє на кашлюк. Вакцина дає вищий захист організму за рахунок цього компонента, ніж так звані ацелюлярні вакцини, до яких відносяться французька та бельгійська. Відмінність європейських вакцин також у тому, що вони комбіновані. Тобто вони захищають не тільки від дифтерії і кашлюку, а й від поліомієліту та гемофільної інфекції. Тому якщо батьки не хочуть робити дитині декілька щеплень, вони можуть зробити одне від багатьох хвороб. Якщо говорити про захист саме від дифтерії, то всі ці вакцини містять анатоксин дифтерії (а не її збудник) і всі мають однакову кількість дифтерійних одиниць. Хочу підкреслити, що індійська, французька і бельгійська вакцини захищають від дифтерії однаково. Але щеплення індійською вакциною ми робимо безкоштовно, а французьку чи бельгійську батькам треба купувати самим (до речі, в аптеках Житомира продається французька вакцина за 1100-1200 гривень. - Авт.).
Що стосується вмісту алюмінієвого адьюванта, то він є у всіх вакцинах, - продовжує спеціаліст. - Справа в тому, що солі алюмінію - це найбільш безпечний адьювант, який потрібен для того, щоб вміст вакцини мав певну вагу. Якщо вага компонента маленька, то її організм просто не побачить і не виробить імунітет, тому додають адьювант. Але його частка вимірюється в мікрограмах, тому боятися тут нічого. Ртутний консервант також необхідний, щоб вакцина могла зберігатися, і його частка становить приблизно 0,005%.
На будь-яку вакцину повинна бути реакція. Є діти, які реагують на ацелюлярну вакцину ще більше, ніж на цільноклітинну, хоча на цільноклітинну виробляється більш сильний імунітет, тому і реакція організму більш вірогідна: може піднятися температура, боліти місце ін'єкції чи з'явитися почервоніння… Це нормально.
- У засобах масової інформації не раз доводилося чути про те, як діти помирають невдовзі після щеплення. Чи були в нашій області надзвичайні чи смертельні випадки? - запитую Оксану Лукьяненко.
- Реакція організму на вакцину є і повинна бути, але надзвичайних подій, таких, як госпіталізація після імунізації чи випадки захворювання з госпіталізацією, у нас не було, і смертельних випадків теж немає. Але кожна нетипова реакція розслідується. У нас було зафіксовано декілька випадків, але вони не були пов’язані з вакцинацією.
Наприклад, декілька років тому влітку на вакцинацію привезли одразу двох дітей. І через деякий час після щеплення менша дитина поступила в реанімаційне відділення зі скаргами на сонливість та загальну в'ялість. Коли ми стали розслідувати, виявилося, що після проведення вакцинації батьки поїхали на ринок. Тато залишився в 30-градусну спеку в закритій машині з дитиною, яка заснула. Мама пішла на ринок, а коли повернулася, спробувала розбудити дитину і не змогла. Дитину привезли у лікарню. І тут лікарі встановили, що в неї тепловий удар! Але в часі це збіглося з вакцинацією, тому ми ретельно все перевірили. Тобто щеплення ніякого відношення не мало до сонливого стану дитини.
Був випадок, коли через декілька днів після щеплення у дитини почалися судоми. Коли ми почали розбиратися, то з'ясувалося, що дитина саме так реагувала на будь-яку ін'єкцію, і це з нею траплялося вже не вперше. Просто є діти, які саме так реагують на будь-який препарат, який вводиться в організм.
Хочу наголосити: якщо хвороба дитини співпадає в часі зі щепленням, ми завжди розбираємося.
- Чи ведеться облік поствакцинальних реакцій?
- Вся зібрана нами інформація направляється до державного експертного центру Міністерства охорони здоров'я. А далі - у Всесвітню організацію охорони здоров'я, де по кожній вакцині збирається інформація про реакції з усіх країн. Якщо виробник бачить, що кількість реакцій після вакцинації, наприклад, з підвищенням температури зросла порівняно з тим рівнем, який визначено в інструкції, тоді вакцина передається на доопрацювання.
- Чи треба перед щепленням дитині робити загальний аналіз крові?
- Робити аналіз крові без показань здоровій дитині безглуздо. Головне, щоб на час проведення вакцинації не було гострих проявів хвороби. Тому лікар запитує у батьків про стан дитини, а батьки несуть відповідальність за достовірність інформації. Вони не повинні нічого приховувати, бо це може позначитися на стані дитини. Після опитування лікар проводить обстеження дитини. Якщо лікаря щось турбує, він радить відкласти щеплення і провести додаткові обстеження.

Кір відступає?

- Чи вдалося нам подолати кір?
- Вже два роки ми боремося з кором, і всі наші зусилля, в тому числі заборона на відвідування шкіл без щеплень, дали результат. Якщо на початку цього року кожного тижня фіксувалося по 100-150 випадків захворювання, то тепер - поодинокі випадки. Батьки вже перестали відмовлятися від щеплень дітей, кількість щеплень зросла, і тепер обхват вакцинацією дітей сягає 90%, і дорослі почали більше щеплюватися.
- Чимало батьків просто купують довідки про щеплення, сподіваючись на те, що інші діти будуть щеплені і створять масовий імунітет…
- Дев’ятирічний хлопчик, який захворів на дифтерію в Києві, не мав щеплення. Його мати просто купила довідку, але ця довідка не захистила дитину. Якщо дитина вмирає від хвороби і виявляється, що батьки, обманюючи всіх, зробили липову довідку, вони несуть повну відповідальність за цю смерть. Але батьки в такій ситуації намагаються перекласти свою провину на лікаря, який видав довідку. Вони не тільки називають ім'я лікаря, а й повідомляють, що саме він відрадив від проведення щеплення. Тому, роблячи "добру" справу для знайомих, лікар дуже ризикує у подальшому отримати серйозне покарання аж до ув’язнення.
- У цьому сезоні українців чекають чотири штами грипу. Які щеплення допоможуть уникнути хвороби?
- В аптеках можна купити дві вакцини проти грипу. Це "Ваксигрип" (виробник Авентіс-Пастер, Франція) та вакцина виробництва Кореї (Грін Кросс Корпорейшн). Французька вакцина є чотирикомпонентною, тобто діє на 4 штами вірусів, а корейська - трикомпонентною. Тому перша дорожча, в Житомирі вона коштує близько 280 гривень. Можна зробити щеплення в поліклініці, а можна у приватного лікаря чи в приватній клініці, де вакцинація коштує близько 450 гривень (сюди входить сама вакцина, огляд лікаря і проведення щеплення). У людей є вибір.

* * *
Можна сперечатися про те, яка вакцина краща, ефективніша і більш безпечна, але те, що вакцинуватися потрібно обов'язково, не викликає сумнівів. Тільки завдяки щепленням ми подолали віспу. Вважали, що подолали поліомієліт, але він повернувся. Щоб не було жахливих і фатальних епідемій, таких, як чума та холера в середні віки, треба захищатися. Сьогодні діти і в першу чергу дорослі повинні подбати про щеплення від дифтерії. Для цього треба тільки прийти в поліклініку, а процес щеплення займає всього декілька хвилин. І тоді можна бути впевненим, що від дифтерії не помреш. Навіть якщо захворієш, хвороба пройде, як звичайний нежить. Проте якщо щеплення немає, то сподіватися можна лише на лікарів та на Бога…

Юлія Мельничук

Баннер
Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 94 гостей онлайн

Газета "Эхо" © 1989-2020. При любом использовании материалов сайта ссылка (для интернет-изданий - гиперссылка) на на http://www.exo.net.ua обязательна
новости житомира