У МВФ вважають, що нині світова економіка перебуває на "американських горках", пише BBC Україна.
У новій доповіді World Economic Outlook експерти МВФ передбачають, що найбільшими ризиками для світової економіки цього року будуть бюджетні проблеми європейських країн та нестабільність цін на нафту.
"Перспективи відновлення світової економіки повільно покращуються, але зростання буде слабким, особливо у Європі, а рівень безробіття у багатьох розвинених економіках залишатиметься високим", - йдеться у доповіді МВФ.
При цьому експерти фонду наголошують, що хоча європейські лідери зробили багато для приборкання нестабільності, ризик того, що кризові явища можуть швидко повернутися залишається досить високим, а геополітична нестабільність впливає на нафтовий ринок.
У США - краще, але світ - "на американських гірках"
Експерти МВФ покращили свої прогнози щодо найбільшої світової економіки - американської. Якщо за 2011 рік ВВП США зріс на 1,7%, то цього року у МВФ очікують зростання у 2,1%, а наступного - на 2,4%.
Дещо покращилися довготермінові прогнози і щодо зони євро, проте нестабільність для деяких країн регіону залишається досить високою, і лише дві найпотужніші європейські економіки - німецька та французька - можливо, продемонструють зростання цього року. У Іспанії, Італії, Греції та Португалії економічне зростання може розпочатися лише наступного року. Економіка Великої Британії, і, особливо її фінансовий сектор, який серйозно постраждав саме від світової фінансової кризи, також відновлюватиметься дуже повільно. Загалом, як очікують в МВФ, цього року зростання європейської економіки уповільниться на 0,3% ( у січні 2012 року прогноз становив -0,5%), а наступного року пришвидшиться до 0,9%.
Економіки азійських країн, переважно, потерпатимуть від скорочення попиту на свою продукцію з боку розвинених країн. Загальний прогноз для країн цього регіону - 6%, ВВП Китаю зросте на 8,2%, Індії - на 6,9%.
Зростання на Близькому Сході та у Північній Африці з одного боку, підтримуватиметься високими цінами на нафту, але з іншого - підриватиметься політичною нестабльіністю у регіоні. Через цю нестабільність, як прогнозують у МВФ, ціни на нафту впродовж року можуть зрости на 9,5%. Негативний ефект для економік країн регіону матиме і різке скорочення надходжень від туризму.
Загалом, за останніми прогнозами МВФ, економічне зростання у світі у 2012 році скоротиться до 3,5% у порівнянні із 4% зростання у 2011 році. Але вже у 2013, на думку експертів фонду, зростання відновиться до 4,1%.
"Впродовж останніх півроку ми перебували на "американських горках", - заявив головний економіст МВФ Олів'є Бланшар.
"Наш ключовий висновок полягає у тому, що розвинені економіки зростатимуть дуже повільно, а у країнах, що розвиваються, зростання буде прийнятним, але не вражаючим. Проте ризики того, що у Європі все знову буде погано, залишаються високими", - твердить провідний економіст МВФ.
Раніше директор-розпорядник МВФ Крістін Лаґард також заявляла, що попри зусилля європейських лідерів, що сприяли покращенню ситуації у ЄС, перспективи відновлення економіки Євросоюзу залишаються непевними.
МВФ закликає до залучення додаткових ресурсів до загального фонду, аби у випадку повторення кризи мати більше коштів.
В Україні - гірше, у Росії - краще, але завдяки нафті
Фонд також погіршив свій прогноз щодо України, зменшивши його до 3%. Раніше експерти фонду передбачали, що українська економіка у 2012 року зросте на 4,8%.
"Падіння попиту на експорт та погіршення монетарної та фінансової ситуації стануть складовими уповільнення економічного зростання в Україні із 5,2% минулого року до 3% цього року", - називають головний ризик для України експерти МВФ.
Крім того, Україна згадується і серед країн-нетто-імпортерів енергоносіїв, зростання цін на які впливатиме негативно на подібні країни. Як негативний фактор згадуються також і "слабкість державних фінансів через підвищення пенсій, зарплат та капітальних витрат", і "збільшення відтоку капіталу на тлі високої потреби у зовнішньому фінансуванні".
Водночас МВФ зменшив свій прогноз інфляції в Україні із 9,1% до 6,7%. Ну думку фахівців МВФ, уповільненням інфляції Україна має завдячувати гарному врожаю 2011 року, який стримує зростання цін на харчі.
Київ вже другий рік поспіль не може домовитися із МВФ про відновлення кредитування за програмою stand-by.
Український уряд прогнозує, що 2012 року українська економіка має зрости на 3,9% при інфляції у 7,9%.
У 2011 році українська інфляція була рекордно низькою за всі роки незалежності і становила на кінець року лише 4,6%. На початку 2012 року показники інфляції були ще нижчими у місячному вимірі.
Незалежні аналітики вважають, що уряд штучно стримує інфляцію на початку року, готуючись до різкого стрибка цін після виборів, напередодні яких президент оголосив про серйозне збільшення соціальних видатків. Деякі економісти також кажуть про ознаки майбутньої рецесії в Україні.
Минулого тижня парламент збільшив доходну та витратну частини бюджету на понад 33 мільярди гривень.
Водночас фонд покращив свій прогноз щодо Росії, збільшивши його до 4% цього року та 3,9% наступного. Утім, як вважають у МВФ, це зростання буде підтримано переважно за рахунок зростання цін на нафту. Крім того, зростання російської економіки буде повільнішим, аніж загалом у країнах СНД, які експортують енергоносії: загальний прогноз зростання у цих країнах становить 5,7% для поточного року і 5,4% для наступного.