Ринок земель стимулюватиме порядок

Після прийняття закону «Про ринок земель»  в активний господарський оборот піде 290 тисяч гектарів земель області, які сьогодні не використовуються, - говорить начальник Головного управління Держкомзему у Житомирській області Василь Ткачук.

На часі скасування мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення і запровадження повноцінного ринку землі. Що це дасть українцям, що робитиметься для недопущення спекуляцій із землею, чи будуть введені в оборот землі, які не використовуються сьогодні?

 

Супротивники зняття мораторію на купівлю-продаж землі висловлюють побоювання, що землі можуть скупити іноземці. Як цю проблему пропонується врегулювати?

— Відповідно до положень законопроекту, набувачами земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за цивільно-правовими угодами мають бути лише громадяни України, держава в особі державного земельного банку, територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування. Іноземці, особи без громадянства, юридичні особи, які після набрання чинності закону набуватимуть право власності на земельні ділянки зобов’язані відчужити їх протягом одного року з дати набуття.

Відсутність участі іноземного капіталу у придбанні земель сільськогосподарського призначення уможливить запобігти втраті Україною національного суверенітету у вирішенні питань виробництва продовольства через неспроможність вітчизняних сільськогосподарських товаровиробників у найближчі 5–7 років на рівних конкурувати з іноземним капіталом.

— Що робитиметься для недопущення спекуляції землею?

— Для цього законопроект передбачає спеціальні диференційовані ставки державного збору за договорами купівлі-продажу землі. Якщо ви перепродуєте свою ділянку в перший рік після її придбання, доведеться заплатити мито в 100% від її нормативної грошової оцінки, на другий рік — 90, на третій — 80 і так далі до 10%.

Крім цього, буде запроваджено або десятирічний, або взагалі безстроковий мораторій на зміну цільового призначення сільськогосподарських земель

 

— Чи сприятиме прийняття закону введенню в оборот земель, які тепер не використовуються?

— Гостро стоїть питання щодо управління землями сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі та резерві за межами населених пунктів, площа яких у Житомирській області складає 160,3 тисяч гектарів. Також необхідно забезпечити перехід у державну власність земельних ділянок, власники яких померли, за відсутності спадкоємців (відумерла спадщина). Наразі в області прийнято 129 рішень про визнання спадщини відумерлою.

Є невитребувані земельні частки (паї) на площі 126, 3 тисяч гектарів (39 тисяч земельних часток).

Таким чином на Житомирщині в активний господарський оборот будуть залучені майже 290 тисяч гектарів сільськогосподарських земель,  які у даний час не використовуються або використовуються без достатніх правових підстав. Загалом в Україні ця цифра сягає до 6,65 мільйона гектара.

 

— Які проблеми дасть змогу врегулювати запровадження повноцінного ринку земель?

— Насамперед повноцінну реалізацію права приватної власності та інших прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення усіма суб’єктами земельних відносин. Створення сприятливого ринкового середовища, що забезпечує постійний перехід речових прав на нерухоме майно до найефективніших власників. Кардинальне підвищення інвестиційної привабливості сільського господарства. Раціональний перерозподіл та оптимізацію використання земель сільськогосподарського призначення. Встановлення об’єктивної ринкової вартості земельних ділянок сільськогосподарського призначення у процесі їх економічного обороту. Підвищення ефективності використання природно-ресурсного потенціалу земель сільськогосподарського призначення та забезпечення стратегічної продовольчої безпеки держави. Безперешкодний доступ громадян до землі як ресурсу людського розвитку. Збереження та створення робочих місць у сільській місцевості. Покращення транспарентності земельних відносин. Стимулювання розвитку інститутів громадянського суспільства у питаннях захисту прав власників земельних ділянок.

Прийняття закону «Про ринок земель» розблокує проведення земельних торгів щодо вільних земельних ділянок та прав оренди на них, створить законодавчі умови для зняття мораторію, сформує коло набувачів земельних ділянок сільськогосподарського призначення: громадяни України, фермерські господарства, держава та органи місцевого самоврядування; обмежить участь іноземного капіталу; припинить спекуляцію земельними ділянками сільськогосподарського призначення; встановить заборону надмірної концентрації земельних ділянок; забезпечить стале землекористування через визначення механізму консолідації земель сільськогосподарського призначення.

 

Прес-служба Головного управління

Держкомзему у Житомирській області

Баннер
Баннер

Лента новостей

сейчас на сайте

Сейчас 586 гостей онлайн

Газета "Эхо" ("Відлуння") © 1989-2024. При використанні матеріалів сайту, посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на http://www.exo.net.ua є обов’язковим.
новости житомира