З 1979 до 1989 року близько ста п'ятдесяти тисяч українців пройшли через горнило «афганської війни». 290 українців не повернулися з Афганістану, 62 - вважаються зниклими безвісти або потрапили в полон. Отримали поранення більш ніж 8 тисяч українців, 4 687 з них повернулися до батьківських осель інвалідами.
Ще 487 українців загинуло під час війн та конфліктів на територіях інших 16 країн світу.
14 лютого в обласному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області відбулися урочисті заходи з нагоди вшанування воїнів-інтернаціоналістів. Понад два десятиліття минуло з дня виведення радянських військ з Афганістану. 6,5 тисяч солдат, офіцерів та цивільних осіб, вихідців з Житомирщини, брали участь у тій війні, а були ще й миротворчі місії в Югославії, Іраку, Чилі, Іспанії, Єгипті, В’єтнамі, Ефіопії, на острові Куба та в багатьох інших «гарячих точках».
Багато з інтернаціоналістів, пройшовши крізь полум’я війни, після повернення додому обрали професію, пов’язану із щоденним ризиком та цілодобовою напруженістю, - стали правоохоронцями. Виховані у бойових умовах почуття відповідальності та витривалості, наполегливості та дисциплінованості допомагали уже в мирний час захищати людей та закон від злочинних посягань.
Відкриваючи зібрання та звертаючись до присутніх, начальник УМВС генерал-майор міліції Анатолій Лазарев, зокрема, сказав:
- Навіть сьогодні, більше 20 років потому, складно осягнути, наскільки та війна впливала і вирішувала долі 18-річних юнаків. Ми гордимось, що серед нинішніх працівників, пенсіонерів, ветеранів органів внутрішніх справ є учасники тих подій. Вірність присязі та військовому обов’язку є характерними рисами кожного з вас. І сьогодні ми віддаємо шану вам і вашим побратимам, в екстремальних умовах ви проявили стійкість, мужність, відвагу та доблесть. Ви дивились на війну своїми очима, бачили кров і біль, горе і страждання. А тепер ви доносите правду про ті нелегкі роки.
Також керівник обласного Управління відзначив, що сучасні історія органів внутрішніх справ має достойне продовження у миротворчих місіях, до яких, за визнанням міжнародних експертів, українські міліціонери найбільш підготовлені.
Продовжив зустріч голова Житомирської обласної спілки воїнів-інтернаціоналістів Павло Ментов, який зазначив, що назріваюча у суспільстві проблема недостатньості патріотичного виховання молоді змушує афганців активізувати свою громадську роботу.
Святковим наказом Управління за мужність і відвагу, виявлені в Афганістані, та багаторічну сумлінну службу працівники та ветерани органів внутрішніх справ були нагородженні грошовими преміями.
Також від Житомирської обласної спілки воїнів-інтернаціоналістів було вручено відзнаки, Почесні грамоти та грошові премії.
Тож, зі святом вас, воїни-інтернаціоналісти. Міцного здоров’я, миру, щастя, добра і злагоди, благополуччя та любові.
Алла Ващенко,
СЗГ УМВС України
в Житомирській області